Kto jest najpotężniejszym Asgardczykiem? Thor, Odyn czy Bor?

0
410

Bor Burison jest najpotężniejszym z tej trójki.

W uniwersum Marvela, Bor jest jednym z bogów, którzy stworzyli wszechświat. On i jego żona Bestla mieli syna, którego nazwali Odynem.

Podczas gdy Bor był zajęty tworzeniem Asgardu i walką z potworami wczesnego wszechświata we wszystkich dziewięciu światach, Odyn w sekrecie pożądał tronu swojego ojca. Gdy Lokiemu udało się złapać Bora w magiczną pułapkę, która zamieniła dotychczasowego władcę Asgardu w magiczny śnieg, Odyn nie robi nic by go uratować. Zamiast tego postanawia zasiąść na tronie swego ojca.

Odyn Borson jest drugim najpotężniejszym Asgardczykiem, a Thor zajmuje trzecie miejsce na podium.

Thor, Bor, Odyn

Odyn Borson jest Wszechojcem Asgardu i władcą dziewięciu światów. Syn Bora jest również starszy niż ludzkość, posiada ogromną wiedzę magiczną, siłę oraz duszę wojownika.

Gdy jego bracia Vili i Ve polegli w walce z Surturem Odyn wchłonął ich boską energię tworząc moc zwaną Odinforce.

Odinforce:

  • Zwiększa magiczne moce Odyna
  • Zwiększa jego siłę i wytrzymałość
  • Używając jej Wszechojciec ma prawie nieskończone możliwości manipulacji materią
  • Daje mu kontrolę nad upływem czasu
  • Pozwala mu na teleportację oraz daje możliwość tworzenia tuneli czasoprzestrzennych
  • Daje moc zmiany rzeczywistości dzięki czemu może sprawić, że wola Odyna urzeczywistni się
  • Potrafi wskrzeszać zmarłych

Z tą mocą Odyn jest jedną z najpotężniejszych postaci. W jednym z komiksów rzucił wyzwanie samemu Galactusowi.

Thor Odinson jak już wcześniej mówiłem jest trzeci na podium, a słabeuszem to on nie jest.

Thor jako, że jest synem Odyna i Jord ma siłę i wytrzymałość większą niż zwyczajny Asgardczyk. Większą nawet niż jego ojciec. Wszechojciec wybrał Jord nie bez powodu. Chciał aby jego potomek był jeszcze potężniejszym obrońcą Asgardu. Staruszek zawsze knuł.

Jednak Odyn jest doskonale zaznajomiony z magią a umiejętności magiczne Thora ograniczają się do przywoływania burzy i używania Mjolnira (potężnego młota podarowanego mu przez ojca w celu pokonania jego ograniczeń magicznych).

Trzecie miejsce przy takich przeciwnikach i tak jest nie lada wyczynem.

W bitwie w której nie dochodzi do użycia Odinforce (pożyczonej energii dwóch innych Asgardyjczyków): Bor powinien pokonać Odyna a Odyn powinien dać sobie radę z Thorem.

Czy aby na pewno?

Thor, Bor, Odyn

Część z was pewnie wie, że w Thor #600 (2009) Thor zabija Bora co unieważnia wszystko co wyżej napisałem.

Wydarzenia te mają miejsce po śmierci Odyna gdy Odinforce zostało odziedziczone przez Thora. Gdy Bor się pojawia, Ragnarok upadł a Asgardczycy zaginęli. Loki, intrygant, którego pułapka zmieniła ojca Odyna w śnieg wypuszcza go wierząc, że Bor jest na tyle silny by pozbyć się Thora raz na zawsze.

Podczas gdy Loki regenerował jego ciało postanowił nałożyć na Bora klątwę, która nie pozwala mu na zobaczenie świata tego jakim jest. Pierwszy władca Asgardu widział jedynie świat pełen demonicznych form i potwornych bestii, a na dodatek nie wyczuwał już Odyna ani innych Asgardczyków. Nagle jednak wyczuł demona z którego wręcz wylewała się energia jego syna.

Ich konfrontacja potwierdza to co napisałem wyżej: bez Odinforce Thor nie ma szans przeciwko czystej mocy swojego dziadka.

Thor, Bor, OdynThor, Bor, OdynThor, Bor, Odyn

Ich bitwa ciągnie się przez wiele stron, jednak gdy niewinni zostają ranni Thor postanawia zdjąć dziecięce rękawiczki i kręci Mjolnirem z zabójczą prędkością.

Thor, Bor, Odyn

Bor jest wystarczająco potężny by zignorować lub przezwyciężyć zaklęcie ciążące na młocie.  Odrzuca on jednak tą broń wierząc, że demoniczny artefakt jest zbyt skażony, by mógł go użyć.

Punkt dla Thora ponieważ jeśli jego dziadek postanowiłby użyć Mjolnira mógłby być wystarczająco silny by zwyciężyć w pojedynku z nieuzbrojonym wnukiem. Szczególnie gdyby okazał się godny i posiadł wszystkie moce młota. Może wiele by to nie zmieniło biorąc pod uwagę jak potężny był, a może dałoby mu to dużą przewagę. Jednak dzięki temu, że Bor odrzucił młot Thor ma szansę na wygranie walki wręcz.

Koniec końców doszli do wniosku, że muszą uderzyć w siebie wszystkimi swoimi siłami ponieważ żaden z nich się nie podda.

Thor miał przewagę, której nie rozumiał i nie kontrolował. Prawdopodobnie zadziałała tylko dlatego, że był tak niesamowicie zaangażowany. Uderzył w Bora wszystkim co miał. Udało mu się użyć Odinforce, która była jeszcze potężniejsza niż gdy władał nią Odyn ponieważ zawierała również energię Wszechojca.

Gdy Thor walczył z Borem był praktycznie czterema Asgardczykami w jednym, a nawet wtedy walka była bardzo wyrównana. Bez ODINFORCE Thor nie miałby najmniejszych szans.

Thor, Bor, OdynThor, Bor, OdynThor, Bor, OdynThor, Bor, OdynThor, Bor, OdynThor, Bor, Odyn

Bor poległ.

Thor zostaje wygnany z królestwa za zabójstwo Pierwszego Władcy Asgardu. Lokiemu, twórcy tego dramatu, ponownie zagraża Thor. Przypuszczam, że duch Bora udał się do Valhalli ponieważ zmarł on w chwalebnej walce z tym co uważał za niepowtrzymane zło.

W walce w której nie dochodzi do użycia Odinforce stawiałbym na starsze pokolenie:

  • Bor wygrywa z Odynem
  • Odyn wygrywa z Thorem